„PRAŠAU“ ALGOS AR PARDUODU SAVO KOMPETENCIJĄ?

Kodėl taip nepatogu darbo pokalbyje įgarsinti finansinius lūkesčius?

KARJEROS PLANAVIMAS

Ernesta Razmuvienė

1/27/20243 min read

Darbo pokalbio metu, po įmonės bei pozicijos sąlygų pristatymo kandidatui, visuomet paklausiu apie kandidato finansinius lūkesčius, nesvarbu, kad aptariamos pozicijos skelbime jau yra nurodytas būsimas atlygis. Labai džiaugiuosi, kai žmogus konkrečiai ir be išsisukinėjimų įvardija sumą bei kitas jam svarbias sąlygas ir apibrėžia ribas, kuriose jis yra lankstus ir atviras deryboms. Tačiau dažniausiai vietoj konkretaus ir aiškaus atsakymo išgirstu pačius įvairius „mmm, na nežinau..., sunku dabar pasakyti..., o ką siūlo?“

Dažniausiai šis klausimas priverčia muistytis kandidatą, kuris:

  • yra nelabai susipažinęs su darbo rinkos tendencijomis ir realiai nežino vidutinių atlyginimų konkrečioje srityje;

  • bijo paprašyti per daug ir tapti nekonkurencingu atrankoje, nes atsiras kitas kandidatas, kuris paprašys mažiau;

  • bijo „prašauti“ pro šalį ir paprašyti per mažai, nes na, o gal galėtų išsiderėti daugiau;

  • nenori pasirodyti orientuotas vien į finansinius dalykus, todėl dirbtinai sumenkina šį klausimą kaip nesvarbų ir stengiasi iš vis apie tai nekalbėti.

Tokiais atvejais, susidaro įspūdis, kad alga yra kažkoks savaiminis dalykas, kurį kažkas mums turi duoti. Ir kai ateiname į darbo pokalbį su nusistatymu, jog algos pas darbdavį turime „paprašyti“ ar tikimės tiesiog ją gauti, tampame priklausomi nuo darbdavio ir pagrindinė darbo pokalbio užduotis yra „kaip čia geriau save parduoti“. Tačiau, jeigu į atlygį pasižiūrime kaip į mainus su darbdaviu už įmonei atnešamą kompetenciją, know how ir iš to sukuriamą vertę įmonei, tuomet „parsidavinėjimas“ pavirsta į diskusiją ir susitarimus su darbdaviu.
Darbo skelbimuose, gan dažnai prie nurodytos atlygio sumos galime pastebėti prierašą „konkretus atlygis bus derinamas individualiai, atsižvelgiant į kandidato turimas kompetencijas ir patirtį“. Štai čia ir stabtelkime.

Darbo rinka yra RINKA, o joje vyksta kompetencijų, patirties bei žinių pirkimas ir pardavimas. Todėl, kai aiškiai suvokiame kokias kompetencijas ir patirtį šiandien turime bei kokią pridėtinę vertę galime sukurti įmonei, lengviau nusistatyti kokią kainą norime, kad mums už tai sumokėtų darbdavys. Ir nebelieka jokių „nepataikysiu“ ar „prašausiu“, nes alga darbuotojams nėra mokama už tai, kad jie ateitų į darbą, alga mokama už sukuriamas pridėtines vertes įmonei.

Todėl, ruošdamiesi darbo pokalbiui, gerai apgalvokite savo būsimo atlygio klausimą, nes jis TIKRAI BUS, o gerai atlikti „namų darbai“ padės jums nusistatyti realius ir pagrįstus finansinius lūkesčius bei argumentuotai juos išdėstyti darbo pokalbio metu.

Nuo ko pradėti?

  • Išsinagrinėkite savo srities pageidaujamos pozicijos darbo skelbimus: atkreipkite dėmesį ne tik į siūlomo atlygio rėžius pozicijai, tačiau ir į keliamus reikalavimus kandidatams bei kaip kinta siūlomas atlygis skirtinguose miestuose ar skirtingo dydžio įmonėse.

  • Palyginkite savo turimas kompetencijasbei patirtį su tuo, ko yra prašoma darbo skelbimuose ir koks atlygis už tai siūlomas. Taip lengviau suprasite kokiame atlygio intervale šiandien esate ir kokius konkurencinius pranašumus turite.

  • Įsivertinkite savo esamas finansines galimybes. Atsižvelgiant į savo finansinius įsipareigojimus bei būtinąsias išlaidas, nusistatykite kiek laiko galite skirti darbo paieškoms ir kokia yra žemiausia finansinė riba nuo kurios galėtumėte pradėti dirbti naujoje darbovietėje. Tai padės jums lengviau susiplanuoti savo darbo paieškos procesą bei išvengti rizikos atsidurti situacijoje, kai desperatiškai kandidatuojate bet kur ir sutinkate su bet kokiu atlyginimu, nes tiesiog neturite pajamų.

  • Apsvarstykite kitas papildomas naudas ir jums svarbias sąlygas, kurios gali turėti įtakos galutiniam atlygiui bei suteiktų lankstumo derybose (pvz. įmonės suteikiamas tarnybinis automobilis asmeniniam naudojimui, darbas iš namų, kai susitaupo kelionės išlaidos, mokymosi išlaidų kompensavimas ir pan.)

  • Susirinkite objektyvius vertinimus. Darbo pokalbiuose nebijokite pasiklausti atgalinio ryšio - kaip jūsų finansiniai lūkesčiai, atsižvelgiant į jūsų turimą patirtį ir kompetencijas, atrodo atrankos kontekste. Jeigu kalbatės su nepriklausomu atrankistu (ne įmonės vidiniu personalo atstovu, o išoriniu atrankų partneriu), paprašykite objektyvaus vertinimo darbo rinkos kontekste. Tai suteiks jums daugiau aiškumo ir žinių apie tai, kokiame taške šiandien esate ir ko galite tikėtis, o tai – labai vertinga informacija.

Svarbu prisiminti, kad kiekviena situacija gali būti unikali, todėl svarbu pasirinkti tinkamą momentą ir būdą išsakyti savo pageidavimus. Taktiškumas ir profesinės etikos laikymasis yra esminiai kriterijai sėkmingoms deryboms dėl atlyginimo.

Sėkmės ieškant savo svajonių darbo!