Darbo paieška yra DARBAS

KARJEROS PLANAVIMAS

Ernesta Razmuvienė

11/7/20232 min read

„Išsiunčiau savo CV į keletą vietų, bet niekas neskambina“... „Jau antrą mėnesį ieškau darbo, bet vis nesėkmingai, kas su manim negerai?“ - tokie ir panašūs klausimai gan dažnai nuskamba telefoninio pokalbio metu, kai žmogus kreipiasi dėl karjeros konsultacijos. Girdžiu išgąstį ar nerimą pašnekovo balse ir jaučiu keliamą lūkestį man: „duok stebuklingą receptą kaip čia ir dabar gauti darbą", arba dar geriau – "surask man darbą, nes gi kasdien bendrauji su darbdaviais ir žinai kam ir ko šiuo metu reikia“. Ir, deja, bet dažnu atveju tenka nuvilti – tokio recepto neduosiu, nes jo neturiu.

Vienas iš karjeros konsultacijos tikslų – padėti žmogui susirasti norimą darbą. Suteikti žinių, kurios padės jam greičiau pasiekti norimo rezultato, susitvarkyti lūkesčius, motyvaciją, išgryninti turimas stiprybes, kompetencijas, norus ir tikslus. Tačiau viskas prasideda nuo kandidato požiūrio ir nusiteikimo, jog ieškant darbo teks nemažai padirbėti ir tai teks padaryti pačiam. O veikti čia tikrai yra ką.

Tad nuo ko pradedam?

  • Nusistatykite savo tikslus. Apgalvokite kokioje srityje ar sektoriuje norėtumėte dirbti, o gal žinote konkrečią poziciją, kurios siekiate? Ką itin mėgstate daryti, kas jums sekasi? Skirkite laiko atsakyti sau į panašaus pobūdžio klausimus, tai padės jūsų pastangas nukreipti tinkama linkme. Tikrai nėra gerai, kai žmogus kandidatuoja visose atrankose iš eilės, o pozicijos tarpysavyje neturi nieko bendro.

  • Atnaujinkite savo turimą CV. Pabandykite į jį pažvelgti personalo atrankų specialisto akimis (na gerai, bent jau "naujoko" žvilgsniu). Kiek jūsų gyvenimo aprašymas atspindi jūsų turimą patirtį ir kompetencijas konkrečiai pozicijai, į kurią kandidatuojate? Ar būdamas vadovu, kviestumėte tokį kandidatą pasikalbėti? Kodėl?

  • Pritaikykite savo CV skirtingoms pozicijoms. Žinoma, esminė informacija neturėtų skirtis, tačiau jūsų gyvenimo aprašyme turi aiškiai atsispindėti jūsų kompetencijos ir įgūdžiai, reikalingi konkrečiai pozicijai. Priešingu atveju, rizikuojate būti nepastebėtu visame kandidatų sraute.

  • Peržvelkite savo socialinių tinklų profilius, kartais jie būna iškalbingesni nei jūsų CV. Soc. tinklų profiliai yra jūsų vizitinė kortelė, tad įsitikinkite, kad juose atsispindi jūsų profesionalioji pusė ir personalo atrankų specialistas nepamatys ten to, ko jūs nenorėtumėte, kad pamatytų.

  • Planuokite savo laiką darbo paieškai. Savo kalendoriuje nusimatykite laiką naujų darbo skelbimų peržiūrai. Darbo paieškose labai svarbu nuoseklumas, todėl jeigu aktyviai siunčiate savo CV, anksčiau ar vėliau ateis “vaikščiojimo į pokalbius” etapas, kuris pareikalaus dar daugiau laiko. Pasirūpinkite, kad atrankų specialistui netektų jūsų “gaudyti” bandant prisikviesti į darbo pokalbį.

  • Būkite kantrūs. Svarbu nusiteikti, kad greito rezultato atrankose nėra (na, gal tik išimtinais atvejais). Tai gan ilgas ir daugiasluoksinis procesas, tad jeigu išsiuntėte savo CV ir nesulaukėte jokio skambučio – neskubėkite daryti išvadų. Juk nežinote dėl kokių priežasčių su jumis nesusisiekė. Tyla nebūtinai reiškia, kad esate netinkamas kandidatas.

  • Išlaikykite pozityvų požiūrį ir nepasiduokite. Ieškant darbo gali kilti įvairiausių iššūkių. Verta atsiminti, kad atrankos procese daug aplinkybių nuo jūsų tiesiog nepriklauso. Blogiausia, ką galite sau padaryti, tai leisti, kad jus užvaldytų savikritiškos mintys ar nepasitikėjimas savimi. Jeigu į darbo paieškas žiūrėsite, kaip į eilinę kasdienę užduotį, bus lengviau nepasiduoti negatyvioms mintims ir nerimui.

Nusiteikimas yra labai svarbus elementas jūsų sėkmės kelyje. Jis gali padėti jums veiksmingiau pažvelgti į iššūkius, lengviau įveikti sunkumus, bei apsaugoti nuo netinkamų ir skubotų sprendimų. Todėl pradėkite nuo priminimo sau, kad darbo paieška taip pat yra darbas, kurio rezultatas labai priklauso nuo įdėtų pastangų, nuoseklumo ir kantrybės. O toliau telieka imtis konkrečių veiksmų plano, kurį pasiruošti jums gali padėti ir karjeros konsultantai.

Sėkmės ieškant savo svajonių darbo!